Cichlasoma sajica, sinonimai: Cryptoheros sajica, Archocentrus sajica. Šios ciklazomos kilusios iš Centrinės Amerikos, Kosta Riko,s Panamos, šiaurės vakarų Kolumbijos regionų. Vandens parametrai akvariume рН: 7.0-7.6 kietumas: 9–20 dGH, temperatūra: 24-26° С. Gamtoje patinai išauga iki 12-15 cm., patelės 6-9 cm. jei akvariumas pakankamo dydžio gerai užtikrinus optimalias sąlygas patinai užauga 10-13 cm, patelės  5-8 cm.   

Subrendę patinai stambesni už pateles, kūnas pilkai rusvos spalvos, turi vos pastebimas vertikalias juostas ant kūno, pelekai ilgesni ir smailėjantys, patinai turi ant kaktos riebalinę išaugą. Patelės yra ryškesnės, ant nugaros peleko turi juodą juostą, patelių vertikalios tamsios linijos einančios per kūną ryškesnės.  

Cichlasoma sajica pakankamai plastiška žuvis gebanti prisitaikyti prie įvairių gyvenimo sąlygų akvariume, gali pakelt nemažus temperatūros ir vandens parametrų svyravimus.

Cichlasoma sajica charakteris įgalina jas laikyti su kitais ciklidais ar mišriame akvariume. Nors jos teritorialios žuvys, poros saugo savo teritoriją, tačiau jos neatakuoja ir nepersekioja savo kaimynų, kaip kiti Amerikos ciklidai, o jų agresiją galima įvardinti kaip gynybinio pobūdžio. Pajutusios pavojų, gynyba užsiima abi žuvys paeiliui varydamos iš teritorijos nepageidautiną akvariumo gyventoją.

Cichlasoma sajica porelės pradeda formuotis sulaukusios 9 mėn. Amžiaus. Susiformavus porelė pradeda ieškoti vietos nerštui, kuri dažniausiai parenkama kaip atokiausias akvariumo kampelis, į kurį neužklystų nepageidaujami „svečiai“. Išsirinkus vietą porelė pradeda ruoštis nerštui, žuvys patamsėja, išryškėja juostos ant kūno, patelės pelekai tampa geltoni, akys ryškiai mėlynos.
Pasirinktą vietą lizdui kruopščiai valo, nešioja akmenukus, ir priešais lizdą išrausia duobutę. Tuomet patelė dažnai sėdi lizde, o patinas akylai saugo teritoriją, ir dažniausiai anksti ryte lizdo plokščioje vietoje patelė padeda nuo 100 iki 400 ikriukų, o patinas juos apvaisina. Po keturių parų išsirita 4 mm lervutės su  dideliu trynio maišeliu. Praėjus 3-4 dienom, mailius pradeda plaukioti, tuomet mailių reikia pradėti maitinti gyva artemija. Naršinant bendrame akvariume maža tikimybė kad didelė dalis mailiaus išliks, todėl naršinimui rekomenduojama naudoti atskirą akvariumą, bet jei išneršė bendrame akvariume, reikia mailių išgaudyti ir perkelti į atskirą akvariumą, paliekant keletą mailiukų su tėvais, nes kitu atveju patinas pradės skriausti ir vaikyti patelę, o poros savaičių vėl pora ruošis neršti. Iškelti mailių reikia į 50 ltr. akvariumą, vandenį mailiaus akvariumui reikia paimti iš bendro akvariumo, maitinti gyva artemija, praėjus 1,5-2 mėnesiams reikia paįvairinti maistą, jį papildant spirulina ir sumažinti maitinimo dažnį iki dviejų-trijų kartų per dieną. Sulaukęs trijų mėnesių amžiaus mailius įgauna pilkšvą atspalvį ir jį derėtų perkelti į didesnį apie 100 ltr. akvariumą.