Norint išvengti vitaminų trūkumo žuvis reikia maitinti kuo įvairesniu maistu, įtraukiant į jų meniu gyvus ir šaldytus maistus ir papildomai į maistą dėti vitaminų. Kartais vitaminai dedami į vandenį, tačiau vitaminų įsisavinimas iš vandens yra mažas, todėl tai daryti neracionalu.
Akvariumuose kartais laikomos žuvys kurios maitinasi skirtingu maistu, pvz.; valgančios augalinį maistą su mėsėdėmis. Tokia laikomų žuvų kombinacija nėra gera, pvz.; ciklidai Tropheusai turi ilgą virškinamąjį traktą, kuris skirtas augalinės kilmės maisto virškinimui, todėl lengvai įsisavinamas maistas toks kaip uodo trūklio lervos, tiubifeksai, ir jei tokiu maistu peršeriamos žuvys, joms gali išsivystyti virškinimo trakto uždegimas. Čia pagrindinė problema yra žuvų peršėrimas.
Teisingai maitinant akvariumo žuvis reikia parinkti atitinkamą maistą, kuris turi vienodus kiekius maistingų medžiagų, vitaminų, mineralų, mikroelementų.
Angliavandeniai ir riebalai – svarbūs energijos šaltiniai, bet padidintas riebalų kiekis skatina nutukimą, ir kenkia organams, todėl maiste riebalų kiekis negali būti didesnis negu 6%.
Baltymai- sudaro amino rūgščių grandinę, kuri virškinant suskyla į atskiras amino rūgštis, kurios įtakoja žuvų raumenų „statybą“ Gyvulinės kilmės proteinai virškinami iš įsisavinami greičiau nei augalinės kilmės. Žuvys, kurios maitinasi gyvulinės kilmės maistu turi trumpą virškinamąjį traktą, o kurios augaliniu- ilgą virškinimo traktą. Šiuos paminėtus skirtumus reikia prisiminti norint teisingai parinkti maistą savo akvariumo žuvims.
Mikroelementai organizme atlieka daug funkcijų, organizmo poreikis jiems nėra didelis.
Mineralai, pvz., kalcis, reikalingas kaulų struktūrai, sveikam žuvų augimui.
Vitaminai, jų poveikis gana įvairus, vieno vitamino trūkumas nekompensuoja kito vitamino trūkumo, jų poreikis skirtingiems organizmams yra skirtingas. Vitaminų trūkumas žuvų organizme pasireiškia maitinant žuvis pigiais, nekokybiškais maistais. Trūkstant vitaminų organizme sumažeja žuvų apetitas, augimas, žuvys tampa apatiškomis, pablogėja jų išvaizda.
Vitaminų poveikis:
Vitaminas В1-reikalingas energijos iš angliavandenilių gavimui, smegenų ir nervų sistemos aprūpinimui cukrumi, jo trūkumas įtakoja žuvų judrumą.
Vitaminas В2- sąveikauja su proteinais ir įtakoja raumenų sistemą, jo trūkumas daro neigiamą poveikį nervų sistemai.
Vitaminas В5 - reikalingas skirtingų enzimų atstatymui.
Vitaminas B6 - svarbus nervų sistemai.
Vitaminas В12 - reikalingas virškinimo sistemai, hemoglobino lygio normalizavimui, jo trūkumas įtakoja augimą, judrumą.
Vitaminas A - regėjimui, skatina augimą, įtakoja vaisingimą.
Vitaminas С – stiprina imunitetą, jo trūkumas daro žuvis imlesnes ligoms.
Vitaminas D3 – reguliuoja kalcio ir fosforo įsisavinimą, svarbus formuojantis griaučiams, jo trūkstant deformuojasi kaulai.
Vitaminas Е – įtakoja teisingumą, reguliuoja kitus vitaminus ir riebalines rūgštis. Trūkstant šio vitamino žuvų vaisingumas tampa mažesnis, jų kepenys apauga riebalais.
Vitaminas Н – skatina augimą, apetitą, jo per mažas kiekis žuvų organizme gali sukelti traukulius. Vitaminas K skirtas kraujo gerinimui, padeda žuvims atsistatyti po traumų.
Cholinas- skaido riebalus, neduoda kepenims apaugti riebalais.
Vitaminų dozavimo kiekis pateikiamas įsigijus firminius vitaminų preparatus
pvz. vieno gamintojo dozavimo rekomendacijos: Naudojimas ir dozės: 2-4 lašai ant 5g žuvies pašaro kartą per dieną. Kartoti nuosekliai 5-7 dienas. Prieš maitinimą sumaišyti VITAMINĄ B su šaldytu ar sausu žuvų pašaru.